22 Ayar Altın Bilezik Modelleri Fiyatları

Tarih: 23.08.2023 14:55
22 Ayar Altın Bilezik Modelleri Fiyatları
Altın, binlerce yıldır birçok takı ve değerli eşya için kullanılan bir madendir. Altın takı ve aksesuar denilince ilk akla bilezikler gelir. Bilezikler diğer altın bilekliklere göre daha klasik ve geleneksel takılardır. Altın geçmiş dönemlerde antik çağlardan beri mücevher, sikke ve diğer süs eşyalarının yapımında kullanılan değerli bir madendir. Zaman içinde altının kullanım alanı genişlemiş ve farklı aksesuar modellerini oluşturmuştur. Altın takıların farklı türleri ve modelleri bulunur. Altın bileziklerin değerlerini gösteren önemli bir unsur altın ayarıdır. 8 ayar altın,14 ayar altın bilezik, 18 ayar altın, 22 ayar altın gibi farklı altın takılar bulunur. Altın ayarı takının içinde bulunan altın ayarını temsil eder. Altın ayarı yükseldikçe takının içindeki altın miktarı artmaktadır. Fakat altın aslında çok sert bir madde değildir. Yani takılarda altın ayarı arttıkça altın miktarının yükselmesiyle beraber takılar eğilmeye veya darbeden zarar görmeye daha yatkındır. Kuyumculuk sektöründe ve altın takılarda en çok kullanılan ayar 14 ayardır. Bu altın ayarı tercihi ürünlere göre değişebilmektedir. Günümüzde altın, güzelliği ve nadirliği nedeniyle hala çok değerlidir ve kaliteli mücevherler için en popüler malzemelerden biri olmaya devam etmektedir.
Altın takılar söz konusu olduğunda, en popüler ürünlerden biri altın bileziktir. Altın bir bilezik sade, zarif bir parça olabileceği gibi cesur, iddialı bir aksesuar da olabilir. Bir bilezik oluşturmak için kullanılan altının türü de değişebilir ve 22 ayar altın bilezik en değerli bilezik türlerindendir. 22 Ayar altın bilezik olması tamamen saf altına yakın bir oranda olması demektir.

22 Ayar Altın Nedir?

Karat, altının saflığının bir ölçüsüdür. Saf altın 24 karattır, yani %100 altındır. Ancak saf altın takılarda kullanılamayacak kadar yumuşaktır, bu nedenle daha güçlü ve dayanıklı olması için genellikle diğer metallerle alaşım haline getirilir. 22 Ayar altın da bu seçeneklerden biridir. Diğer altın ayarları ise 8 ayar, 14 ayar gibi seçeneklerdir. 22 ayar altının %91,67'si saf altındır ve geri kalan %8,33'ü diğer metallerden oluşur. Bu, onu 24 ayar altından biraz daha az saf yapar, ancak yine de zengin, sıcak rengi ve dayanıklılığı nedeniyle oldukça değerli bir malzemedir. Altın takılar özellikle alerjik cildi olanlar için çok fazla tercih edilen bir takı türüdür. Diğer metallere kıyasla alerjik reaksiyona neden olma olasılığının daha düşük olması, 22 ayar altını hassas cilde sahip olanlar için iyi bir seçim haline getirmektedir. Ayrıca değerini iyi koruma eğilimindedir, bu da onu güzel bir mücevher parçasının yanı sıra iyi bir yatırım haline getirir. Fakat her altın aksesuarın yatırım değerinde olmadığını da belirtmek gerekir.

22 Ayar Altın Bilezik Seçimi

22 ayar altın bilezik seçerken dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. En önemli faktörlerden biri bileziğin boyutu ve kalitesidir. Aynı zamanda model tercihi de kullanacak kişi için oldukça önemlidir.  Basit, klasik bir tasarım mı yoksa daha süslü bir model mi tercih edeceğinize karar verdikten sonra tarzınıza en uygun 22 ayar bilekliği seçebilirsiniz. Altın bilekliklerde minimal tasarımlar ve gösterişli tasarımlar bulunabilir. Bilekliklerin tasarımlarına bağlı olarak varsa klipsleri veya zincirleri de değişebilmektedir. Bileziğin boyutunu ve uyumunu da göz önünde bulundurmalısınız. Çok gevşek bir bilezik bileğinizde kayacak ve hatta düşebilecekken, çok sıkı bir bileziği takmak rahatsız edici olacaktır. Bileğinizi ölçtüğünüzden ve rahatça uyan bir bilezik seçtiğinizden emin olun. Bilezikler zincir ya da halka şeklinde olabilir.

22 Ayar Altın Bileziğinizin Bakımı

22 ayar altın bileziğinizin en iyi şekilde görünmesini sağlamak için ona uygun bakımı yapmanız önemlidir. Altın nispeten yumuşak bir metaldir, bu nedenle sert yüzeylerle temas ederse kolayca çizilebilir veya ezilebilir. Hasarı önlemek için bileziğinizi bahçe işleri veya temizlik gibi sert yüzeylere maruz bırakabilecek faaliyetler sırasında takmaktan kaçının.
Bileziğinizi çamaşır suyu veya klor gibi sert kimyasallara maruz bırakmaktan da kaçınmalısınız, çünkü bunlar altın da olsa zarar verebilir ve renginin solmasına neden olabilir. 22 Ayar bileziğinizi ara sıra parlatma bezi ile parlatabilir, temizleyebilirsiniz. İyice durulayın ve yumuşak bir bezle kurulayın. Bileziğinizde herhangi bir çizik veya hasar fark ederseniz, tamir için profesyonel bir kuyumcuya götürmek isteyebilirsiniz.
Kategoriler
Yükleniyor...