Altın Çeşitleri 

Tarih: 21.02.2022 16:29
Altın Çeşitleri 

 

Altın Çeşitleri Nelerdir? 

Altın çeşitleri, altın fiyatları günümüzde merak edilen konuların en başında gelir. Altın(ons) fiyatları günlük anlık değişimler görebilmektedir. Değerli maden sıralamalarında ilk sıralarda yerini koruyan altın; piyasada oldukça çeşitlilik almaktadır. Altın madenini bir yatırım aracı olarak kullanmakta olan veya kullanmak isteyenler, hediye olarak kullanım sağlayacak her müşterimiz için altın çeşitleri ve bilgileri, altın gramajları, saflık oranları önem arz etmektedir. Yatırım yönüyle işlenmemiş has altın grubunu oluşturdukları için satım esnasında günlük altına biçilmiş değerlerin dışına çıkmayacaklardır. Altın isimleri, altın türleri, altın çeşitleri şeklinde merak edeceğiniz her bilginin yanıtını Bigoldi olarak müşterilerimizle paylaşmaktayız. 

En Çok Tercih Edilen Altın Çeşidi 

Altın çeşitlendirmesi çok fazla olmakla beraber sıkça tercih edilen altın türleri, 

Altın çeşitlendirmesine geçmeden önce altın ayarlarından bahsedecek olursak, 8, 14, 18, 21, 22, 24 ayarlarda altınlar bulunmaktadır. Altında ki ayar değeri yüzde kaçının saf altın içermesini açıklamaktadır. 8 ayar altın 333 mg, 14 ayar altın 585 mg, 18 ayar altın 750 mg, 21 ayar altın 875 mg, 22 ayar altın 916 mg, 24 ayar altın 1000 mg yani saf altın içeriğine sahiptir. Bu oranlar altınınızın değerlemesinde oldukça önem taşımaktadır. Altın Kolye, Altın Yüzük, Altın Bileklik Fiyatları buna göre belirlenir. Piyasa fiyatı, ayarı ve gramına göre belirlenen bu ürünlere Bigoldi ile vade farksız 3 taksit imkânı, ömür boyu bakım ve tamir garantisi ve ücretsiz kargo ile sahip olabilirsiniz. 

Altın Kolye Modelleri 

Altın en değerli madenlerden biridir. Kadınlarda dünyadaki en değerli hazinelerdir. Altın takı modelleri en çok kadınlara yakışır. Eşinize, sevgilinize, annenize, kardeşinize ve sevdiklerinize en güzel hediye olan altın kolye modelleri her tarza her yaşa ve her cebe uygundur. Kadınlar aksesuar takmayı severler günlük hayatlarında ve özel günlerde değerli taşlar ile süslü ya da farklı figürlü altın kolye, altın bileklik modelleri ve birçok farklı altın takı ile kombinlerinin tamamlayıcı aksesuarlarıdır. Sizde beğendiğiniz tüm aksesuarlara Bigoldi ile sahip olabilirsiniz. 

Sarrafiye Altın Çeşitleri 

Cumhuriyet Altını; devlet tarafında güvence altına alınmış olup iki şekilde çeşitlendirilmektedir. Bunları ziynet ve meskuk altınlar olarak gruplamaktayız. 22 ayar olarak üretimi sağlanan cumhuriyet altını 10 farklı boyut ve ağırlıkta karşımıza çıkmaktadır.  

Çeyrek Altın; T.C Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılan ve güvence altına alınan altınlarımızdandır. 18 mm çapındaki bu altının 22 ayar olarak piyasaya çıkarılırken ağırlığı 175 gr’dır. Çeyrek altınlar ülkemizde düğün, sünnet, doğum kutlamaları gibi yöresel etkinlik ve eğlencelerde takılmaktadır. Ayrıca yatırım aracı olarak kullanılabileceğini belirterek saf altın grubunda yer almaktadır. Çeyrekli Altın Bileklik Modelleri kadınlar arasında en popüler olan bileklik modelleri arasında birçok kadın sahip olduğu çeyrek altını bilekliğe döndürüyor ya da çeyrekli bileklik olarak satın alıyor. Şık ve özel tasarımları ile en sevilen bileklik modelleri arasında.  

Yarım Altın; ülkemizde resmi olarak güvence altına alınmış altınlardan olarak, 3.60 ağırlığa sahiptir. Halk arasında yarımlık olarak da bilinmektedir. 22 ayar olarak piyasaya çıkarılan saf altının çapı da aynı şekilde 22 mm şeklindedir. Mücevher yatırımcılarının tercihleri arasında yerini almaktadır. 

Tam Altın; yine T.C. Darphanesi tarafında üretilerek 22 ayar olarak piyasaya sürülen tam altın büyük yatırımcıların en çok dikkatini çeken saf altınlar arasındadır. Çapı 30 mm saflığı 916 olan has tam altının piyasada bulunurluğu oldukça yüksektir. 

Ziynet Altınları; Cumhuriyet devrinden önce Osmanlı Dönemi’nde üretilmeye başlanan bu altın grubu geçmişten günümüze varlığını korumuş altın türlerindendir. Tıpkı Cumhuriyet Ata Altın’ları gibi 5 farklı boyut ve ağırlıkta üretimleri sağlanmaktadır. Ziynet; çeyrek, yarım, ziynet lira, 2,5’luk ve beşli şeklinde isimlendirilirken 22 ayar has altınlardır. 

Gremse Altın; halk arasında iki buçukluk altın olarak da bilinirken has ağırlığı 16,05 çapı ise 40 mm’dir. Pek çok kişi tarafından kolye olarak da kullanımı sağlanan bu altın türünün yatırım için de ideal olduğu bilinmektedir. 

Gram altın; İstanbul Altın Rafinerisi tarafın sertifikalandırılmış 22 ve 24 ayar olacak şekilde üretilen saf altındır. 1 gr, 5 gr, 10 gr, 50 gr, 100 gr şeklinde ölçeklendirilen 995 ya da 916 saflıkta 24 ve 22 ayar olacak şekilde üretilir. Standart saflık ve standart ağırlıkta saf altından oluşmaktadır. Gram altın yatırım amaçlı veya hediyelik olarak tercih edilmektedir. 

Reşat Altın; Sultan Reşat'ın tahta çıkışının 10. yılı için çıkarılan bu altın türünü piyasada bulmak oldukça zor olabilmektedir. Bu nedenle Cumhuriyet Altın'ına göre daha değerlidir. Satın alımı esnasında dikkat ve özen isteyen bu altının orijinalini bulmak güçleşmiştir. Muhakkak bir uzman görüşü gerekebilen bu altınlarınız güveneceğiniz adreslerden almanızı önermekteyiz. 7.2 gram 22 ayar olarak bulunmaktadır. 

Hamit Altın; Sultan İkinci Abdülhamit döneminde basılan bu altın türü de Reşat Altın gibi orijinalleri antik değere de sahip olacaktır. Farklı boyut ve ağırlıkları bulunabilmektedir. 

Külçe Altın; yatırım amacıyla üretimi sağlanırken 1 gr’dan 100 kg’a kadar boyutlandırılmış saf işlenmemiş altınlar grubuna girmektedir. Yeniden kazanılmış değerlendirilerek veya henüz yeni çıkarılmış altın madenleri bu şekilde boyut ve ağırlıklarda şekil almaktadırlar. 

 

 

Kategoriler
İlgili Ürünler
Yükleniyor...