8 Ayar Altın Satarken Zarar Ettirir Mi?

Tarih: 14.01.2022 09:43
8 Ayar Altın Satarken Zarar Ettirir Mi?

Altın Kolyelerde, küpelerde, yüzük ve bileziklerde ve benzeri ziynet eşyalarında herkesin dikkat ettiği ayar değerleri vardır. Ayar değerleri altının içerdiği saf altın oranlarını milyem ismi verilen ölçü birimleriyle ifade eder. Saf altın 24 ayardır, 24 ayar altın işçiliği olmayan, has altındır. Yatırım altını, sarrafiye altın olarak genelde 22-24 ayar altın kullanılır.
Burada önemli olan kıstas işçiliktir, aksesuar, ziynet eşyası olarak kullanılan ve satılan altın ürünlerde 8-14-22 ayar altın kolye, altın bileklik, bilezik gibi ürünlerde de ödenilecek işçilik miktarında herhangi bir değişiklik yoktur. Bu ayarların hepsinde ödenilecek işçilik miktarı aynıdır.Bu tarz aksesuar ürünleri ayar fark etmeksizin kısa vadede değer kaybetmektedir, fakat yükselen altın fiyatları ile beraber bu değer kaybı telafi olabilir, aksesuar ürünü olarak alınan altın ürünlerde değer kaybı 8 ayar,14 ayar,18 ayar, 22 ayar farketmeksizin oran olarak aynıdır. Kısaca yatırım altını olarak taşlı, işçiliği yüksek bir altın yüzük tercih etmeniz doğru olmayacaktır. Bu ürünler gündelik şıklığınıza şıklık katacak, tarzınızı tamamlayacağınız aksesuarlardır. Yatırım altını olarak düşünmek çok doğru olmayacaktır fakat ihtiva ettiği maden altın olduğu için alınıp satılabilir formdadır.
Bütün bu bilgilere bakarak 8 ayar altın satarken zarar eder mi? Sorusuna cevap olarak söyleyebiliriz ki, bütün işçilikli ürünler aynı oranda zarar eder, örnekle açıklayacak olursak aynı işçilik ve grama sahip altın kolyenin 8 ayar 14 ayar ve 22 ayar versiyonlarının tamamında zararınız ödediğiniz işçilik bedeliyle aynı olacaktır. Peki aldığım altın aksesuar üründen kar edebilir miyim? Bu sorunun cevabı ise zamanda saklıdır, has altın 400 ₺’den değerlenirken aldığınız altın bir aksesuardan has altın 600₺’den işlem görürken Türk Lirası bazlı kar edebilirsiniz.

8 Ayar Altın Kararır Mı?

8 Ayar altın takılarda gelişen teknoloji ile beraber kararma sorunu ortadan kalkmıştır, tüketici kaynaklı kullanım hatalarından kaynaklı kararmalar 14 ayar altın ürünlerde de görülebilir, fakat bu tercih hususunda kararı etkileyecek bir unsur değildir, çünkü Bigoldi Jewellery olarak sattığımız her ürüne ömür boyu bakım ve tamir garantisi veriyoruz, olası bir kararma durumunda ürünle birlikte gönderdiğimiz garanti kartını tarafımıza ilettiğinizde hatalı kullanımla dahi olsa ücretsiz olarak bakımını sağlayarak ilk günkü ışıltısıyla tarafınıza yeniden iletiyoruz.

8 Ayar Altın Ve 14 Ayar Altın Farkı Fark Edilir Mi?

8 ayar altın ve 14 ayar altın arasındaki fark gözle fark edilebilecek bir fark değildir, 8 ayar altın 333/1000 oranında altın ihtiva eder. 14 Ayar altın ise 565/1000 oranında altın içerir. Bu farkı gözle ayırt etmek olası bir durum değildir.

8 Ayar Altın Takılara Rağbet Neden Arttı?

Avrupa ve Amerika’dan ithal edilen ürünler 8-9-10 ayar altın ihtiva etmektedir, aksesuar ürünlerinde işçilik olan bütün ürünlerde değerlemenin aynı yapıldığını bilen tüketici bu sebeple 8 ayar altına yönelmiştir. Bigoldi Jewellery olarak 3. Mağazamızı Ankara Optimum AVM’de Türkiye’de bir ilk olarak tamamen 8 ayar altın takı üzerine açtık. Yükselen altın fiyatları ve zayıflayan alım gücü daha yüksek değerlerde altın ürünlere erişmenin oldukça zor olduğu dönemde 8 ayar altın ürünlere rağbet oldukça arttı. Siz de 8 Ayar altın kolye, 8 ayar altın bileklik, 8 ayar altın yüzükgibi ürünleri kategorilerimize göz atarak bulabilirsiniz.


 
Kategoriler
İlgili Ürünler
Yükleniyor...